Slamaflex
Login Form
Soběstačné domy
Soběstačné domy
MANDALAHOUSE může být připojen na inženýrské sítě nebo může být zcela energeticky, odpadově i vodně soběstačný.
Výhody soběstačného domu:
- Dům si vyrábí teplo, TUV a elektřinu z tepla kamen, světla a větru.
- Akumulace el. energie ve dřevě je jednoduchá, levná a časově bezztrátová.
- Akumulace tepla do vody pomáhá udržovat stálý tepelný komfort.
- Na větrání a topení jsou využívány fyzikální principy, které se nikdy nepokazí.
- Skladováním a důmyslným čištěním dešťové vody získáme užitkovou i pitnou vodu.
- V předsazeném skleníku lze pěstovat zeleninu a využívat aquaponii na chov ryb, v chodbě lze pěstovat houby.
- Rozdělením odpadu na černou a šedivou vodu získáme výhody:
- Odpadní vodou lze zavlažovat a hnojit skleník i venkovní záhony.
- Z komponovacího záchodu je po čase hnojivo pro venkovní zahrádku
- Ze splachovacího záchodu lze využít odpad do malé bioplynky (na výrobu energie)
Námi navržené soběstačné domy jsou důmyslně promyšlené. Energie se využívá efektivně. Na přebytky energie se spíná tzv. noční proud-rozvod, vhodný na dobíjení telefonů, elektrokola nebo skútru, pračku, destilátor vody na pitnou vodu nebo elektrická topná spirála.
Zajištění stálého zásobování energie je u nezávislých domů, tedy nepřipojených na veřejné sítě složitější: Výroba elektřiny a teplé vody již lze řešit velmi elegantně a levně. Energie (elektřina, teplo a TUV) je získávána ze srdce domu z tepla kamen, pece, krbu, kotle nebo komínu pomocí speciálního zařízení - TEG (nový a nečekaně účinný termoelektrický generátor – novinka v energetice za cenu jen 8.990,- Kč, více zde www.thermoelectric-generator.eu).
Tímto zařízením lze vyřešit elegantně nedostatek ostrovních systémů založených pouze na kombinaci využití solární a větrné energie. Zde stále byli do dnešní doby mezery v dodávkách, hlavně v zimě. Navíc skladování energie v suchém dřevě je zatím nejjednodušší a nejlevnější varianta a energie se vlivem času neztrácí, ba naopak.
Náklady na energetickou nezávislost, tedy komplet solárního systému (teplovodního i fotovoltaiky) s TEG, bateriemi, regulátorem, měničem apod. je jen zhruba o 150-200tis. více na běžnou bytovou jednotku oproti připojení na veřejné sítě. Cena se liší podle požadavků klienta.
Projekt JIN - JANG domu
JIN - JANG dům
Nabízíme k prodeji projekt našeho domu ve tvaru JIN-JANG navržený podle bioarchitektury, baubiologie a měl by být soběstačný. Využití fyzikálních principů na větrání a vytápění, chytré hospodaření s energiemi a odpady.
Navržené místnosti:
V přízemí velká kruhová společenská místnost místnost 40 m2 s vyvýšenou (příjemný pocit pro hospodyňku) kuchyní a pecí, WC a sprcha, zimní zahrada vhodná i na pěstování okrasných nebo užitkových rostlin, zavlažování šedivou odpadní vodou ze sprchy, druhé nárazníkové pásmo - sklep a chladník na skladování zeleniny, spižírna.
Pec má přikládání ze zimní zahrady (aby se neprášilo v interiéru), sporák a pec byla z kuchyňě a prosklený výhled na oheň bude z obývací místnosti... Dále je zde počítáno s teplovžušným prouděním - vytápěním, kombinované přirozené proudění s možností řízeného větrání s rekuperací.
V patře je dětský pokoj, pokoj pro hosty, koupelna, technická místnost, sklad.
V návrhu je rovná zelená zatravněná střecha, ale mysleli jsme i na zjemnění stavby rákosovou strmou střechou s vikýři.
Dům je dřevostavba vyplněná slaměnými balíky a omítnutá hliněnými omítkami, tedy nízkoenergetická a zdravá.
Odhadované mé náklady na stavbu svépomocí jsou kolem 1 - 1,5 mil., při stavbě na klíč by jste se měli dostat na přibližnou cenu kolem 2,5-4,5 mil..
Cena projektu: asi 39.000,- za projektovou dokumentaci potřebnou pro stavební povolení (tedy studie, projekt, spočítaná statika). Návrh sítí a soběstačného fungování je na dané místo, tedy to bude třeba upravit přímo pro vás...
Více v přiložených souborech (PDF):
Architekt Stanislav Vaněk a Petr Skořepa.