Kruhové stavby a Jurty - srovnání a ceny ?

Kruhové stavby a Jurty přitahují poslední dobou hodně zájemců a to pro jejich některé výhody:

Jednoduchá konstrukce odolná i silnému větru, krása a jistě i výhody energetické. Energie v kruhu dobře proudí a pokud použijete střechu ve tvaru kužele, tak zároveň získáváte tvarový zářič, který koncentruje do centra stavby energii jako například pyramidy. To lze používat například sebeléčení apod...

 

Pokud jste se rozhodli pro kruhovou stavbu a nyní zvažujete konstrukci, zda plátěnou jurtu nebo pevný dům a z jakých materiálů, tak zde pokusím vám přiblížit rozdíly v konstrukcích a ceny v přehledné tabulce v příloze ke stažení. Chceme, aby jste se dobře sami rozhodli jaká konstrukce a stavba je pro vás nejvhodnějš.

 

Na začátek se vám budu snažit zotpovědět na hlavní otázky, které máte, když třeba požadujete u plátěné jurty odolnost a životnost jako u domu a nebo chcete jurtu proto, že je výrazně levnější než dům. Tedy toto cenové porovnání je na to, aby jste pochopili, že u hrubé stavby se ceny zase toliko neliší, ale zato se stavby hodně liší komfortem a životností.

 

Pokud potřebujete jednoduše stěhovatejnou chatu, nebo velký stan na letní tábor, pořádání různých akcí, tak vám klasická plátěná jurta bude také jistě dobře sloužit, lze ji zaizolovat i 1-2 cm vlněného filcu na zimu a životnost pak dosáhnete u plachty až 3-6 let.

Ale pokud chcete v Jurtě trvale bydlet, tak vás v celosti vycházejí ceny u nízkoenergetického kruhového domu od nás - Slaměné Jurty - jen o něco vyžší než u vybaveného stanu na bydlení. Životnost stavby a komfort bydlení ve slaměné jurtě v porovnání s klasickou plátěnou jurtou je neporovnatelný :).

Spočítejte a porovnejte si komplet ceny s izolací, dveřmi, vybavením apod. s klasickou Jurtou, které také dodáváme zde... Na kolik vás odhadem vyjde vybavený stan - Jurta na bydlení...

 

Stěhovatelnost dokážeme řešit i u Slaměné Jurty i Kruhové dřevostavby...

 

Orientační porovnání u 8m velikosti stavby, tedy asi 50m2, bez základů a vybavení (okna, dveře, podlahy, sítě):

   
     
  Klasická plátěná jurta Slaměná jurta
Stěhovatelnost Lehká - stačí přívěs, dodávka Složitější - 2-4 přívěsy (2x2x5m)
Rozebíratelnost 2-12 hodin podle složitosti 2-4dny
Životnost plachta 3-6 let, dřevěná konstrukce desítky let střecha 35let, stavba dle údržby i stovky let
Účel - využití Chata, dočasné řešení, stan na akce Možnost trvalého bydlení
Možnost přistavět ANO ANO
Izolace 1-2cm 15-30cm
Tepelný komfort Rychle se vytopí, ale i rychle vychladne Rychle se vytopí a dobře drží teplo i chlad
Ranní teplota v zimě 2-12st. 16-19st.
Průměrná denní teplota v zimě
13-23st. 18-23st.
Průměrná denní teplota v létě
21-30st. 21-26st.
Vybavení (koupelna, WC, kuchyně) možné dle potřeby možné dle potřeby
Cena asi 300.000,- kč (12.000 EUR) asi 400-600.000,- kč (15-23.000 EUR)

 

Mandalahouse.cz - návrhy a stavby kruhových, rostoucích a soběstačných domů.

Škola přírodního stavitelství pod Ekovesnice o.s. předává kontakt podle regionu na realizační firmy, které vznikají za naší podpory. 

 

Každý má jiné požadavky, někdo chce prosklené velké dveře, někdo obyčejné dřevěné, někdo si sežene starší okna sám a jiný požaduje nová eurookna s izolačním trosklem, někomu stačí levná smrková podlaha B/C a jiný požaduje dubové podlahovky v kvalitě A. Celková cena se proto může hodně lišit a proto vám cenovou nabídku zpracujeme na vaši konkrétní objednávku…

Porovnání velikostí a cen základních staveb při 5ti různých konstrukcích (mongolská plátěná zateplená jurta, slaměná jurta, slaměnohliněný kruhový dům a dřevostavba).

 

 

Pojednání o Jurtách (i pro lesní školky) je ke stažení zde...

Za poslední roky se nám rozrostly dotazy na životnost a tepelnou izolaci jurt v zimním a letním čase. Naše pojednání o jurtách (porovnání různých staveb).

 

Ceník a srovnání je ke stažení zde...

 

Na stránkách Dřevostavitel.cz najdete kalkulačku "Cena dřevostavby", porovnání nízkoenergetický, standartní a pasivní dům. Při použití kvalitních materiálů to podobně vychází pokud chcete od nás podobnou kvalitu i u slaměnohliněných staveb, pokud si je nestavíte samy a staví je vám firma. U nás na stránkách máme u některých staveb na ukázku však uvedeny ceny nižší, jelikož tak vyšli a to jedině proto, že byli použity levnější materiály a levnější práce, většinou na úkor designu a životnosti, například na podlahy dřevo se suky, okna obyčejná dřevěná (údržbová), skladba střechy jednoduchá, nejlevnější kachličky, vybavení apod.. 

 

Taková malá rada na závěr:

Při navrhování velikosti vlastního domu si nakreslete si na zem a nebo vymodelujte z latí nebo prken tvar vaší stavby, sklon střechy (výšku stropu jak si jej představujete)), tak získáte výšku stropu, patra, půlpatra a lehněte si tak, aby jste pomyslně stáli na podlaze. To vám velmi pomůže při představivosti, jak by měl být váš dům vysoký nebo jak vybrat výšku patra. Nezapomeňte ještě na světelný komfort, tedy tak, aby se vám do patra vešli okna (aby nebyli u podlahy :-) ) toto lze případně řešit i prosvětlenou kopulí.